Кина је покренула истрагу о субвенцијама на увоз млечних производа из Европске уније, чиме је агроиндустријски сектор ЕУ поново у средишту трговинских тензија између Пекинга и Брисела.
Министарство трговине Кине је 21. августа најавило да ће истражити низ млечних производа из ЕУ, укључујући различите врсте сира, млека и павлаке. Према подацима Еуростата, извоз млечних производа из ЕУ у Кину достигао је вредност од 1,76 милијарди евра у 2023. години, што чини преко 12% укупног вредности агро-извоза ЕУ у ову земљу.
Ова истрага је покренута само дан након што је Европска комисија закључила своју истрагу о електричним возилима произведеним у Кини, предлажући блаже мере него што се очекивало.
Истрага ће трајати годину дана, а покренута је на захтев кинеске млечне индустрије 29. јула. Индустријска удружења тврде да субвенције које ЕУ пружа путем Заједничке пољопривредне политике (ЦАП) и појединачних држава чланица наносе штету кинеским произвођачима.
Кина покреће истрагу о субвенцијама на увоз сира и млека из ЕУ
(Аутори: Хуго Струна и Софија Санчез Манзанаро, Еурактив)
Истрага ће обухватити све врсте сира из ЕУ, укључујући свеж, плави и прерађени сир, као и павлаку и млеко са више од 10% масти. Према подацима Еуростата, Кина је осмо по величини тржиште за извоз сира из ЕУ. У првом кварталу 2024. године, водећи извозници сира из ЕУ у Кину били су Италија (3.768 тона), Данска (2.627 тона), Холандија (2.166 тона) и Француска (2.041 тона).
„Кина је кључно тржиште за нас, јер извоз расте двоцифреном стопом,” рекао је Паоло Занети, председник италијанског удружења Ассолатте за Еурацтив. Додао је да су производи из ЕУ често на мети у трговинским споровима, чак и када они нису директно повезани са њима. Потенцијалне царине на извоз млека и павлаке из ЕУ могле би озбиљно да утичу на сектор, будући да је вредност извоза млека у 2023. години износила 238,57 милиона евра, павлаке 323,47 милиона евра, док је вредност извоза сира била 189,87 милиона евра.
Александар Антон, генерални секретар Европског млечног удружења (ЕДА), изразио је уверење да ће ЕУ и кинеске власти, као и раније, пронаћи конструктиван начин за решавање овог спора. Портпарол Европске комисије је изјавио да је Комисија свесна одлуке Кине и да ће пажљиво пратити истрагу, осигуравајући поштовање правила Светске трговинске организације (WТО). Такође је додао да ће Комисија чврсто бранити интересе млечне индустрије ЕУ и Заједничке пољопривредне политике.
Осим млечних производа, Кина од јуна истражује и увоз свињетине из ЕУ, недељу дана након што је ЕУ увела царине на електрична возила из Кине.
Истрага о алкохолним пићима
Кина је почетком ове године покренула и антидампинг истрагу о алкохолним пићима, у одговору на истрагу ЕУ о кинеским електричним аутомобилима. Кинески произвођачи су оптужили европске извознике за дампиншке цене. Дана 18. јула, европска удружења произвођача алкохолних пића су се састала са кинеским Министарством трговине како би пружила ажуриране информације о истрази. Удружења су одбацила оптужбе, оценивши их неоснованим. Резултати ове истраге очекују се у јануару 2025. године.
Извор: ЕУРОАКТИВ