Филмски ствараоци Мишел Мајкл и Брендон Витворт последње три године истражују једно занимљиво питање: да ли би човечанство било у бољој позицији у свету без крава? Њихов документарни филм „Свет без крава“ продубљује расправу о културолошком, друштвеном и еколошком значају оваца, крава и сточарства у целини.

Док јавна дебата о кравама, клими и исхрани постаје све поларизованија, овај филм проширује перспективу, показујући незаменљиву улогу крава у исхрани светске популације и борби против климатских промена. Путујући широм света, од афричких племена до модерних фарми, Мишел и Брендон разговарали су са пољопривредницима, научницима и стручњацима како би разумели све аспекте овог сложеног питања.

Непроцењива улога крава у опстанку човечанства

Краве нису само извор хране – оне су економски и друштвени темељ многих заједница. Чак 800 милиона људи директно зависи од сточарства за своју егзистенцију, док сточарска индустрија на глобалном нивоу вреди близу једног билиона долара. У многим руралним подручјима, попут заједнице Масаја у Кенији, краве су много више од хране – оне представљају идентитет, богатство и традицију.

Са растућом популацијом, потреба за храном драматично расте. Наиме, у наредних 40 година мораћемо да произведемо исто онолико хране колико је произведено у последњих 10.000 година. У томе животињски извори хране играју кључну улогу, јер обезбеђују незаменљиве хранљиве материје које није лако пронаћи у другим намирницама.

Краве као део решења за климатске изазове

Често се истиче утицај крава на климатске промене због емисије метана. Међутим, заборавља се да овај процес функционише унутар биогеног угљеничног циклуса, у коме краве не додају нови угљеник у атмосферу, већ га рециклирају кроз природу. Иако сточарство доприноси 5-7% глобалних емисија гасова са ефектом стаклене баште, фосилна горива узрокују чак 78% емисија.

Поред тога, краве имају невероватну способност да „апгрејдују“ храну – претварају хранљиво сиромашне сировине, попут траве и биљних остатака које људи не могу да једу, у храну пуну есенцијалних протеина. Овим процесом доприносе одрживости, смањујући отпад и побољшавајући продуктивност пољопривреде.

Кључни изазови и будућност

Питање улоге крава у будућности пољопривреде није једноставно. Док научници траже начине да смање емисије и побољшају сточарску производњу, остаје чињеница да је без крава немогуће нахранити човечанство. Истовремено, 50% земаља на свету већ се суочава са проблемом недостатка протеина у исхрани, а више од милијарду људи бори се са неухрањеношћу.

Оно што је овај филм показао јесте да ова тема не би требало да буде поларизујућа. Уместо да гледамо сточарство као проблем, требало би да препознамо могућности које оно нуди – како у борби против глади, тако и у очувању еко-система.

Пољопривреда држи кључ за спас планете.

За више информација о филму и истраживањима посетите: worldwithoutcows.com

Фото: World Without Cows

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.