Први Сајам сеоских иновација одржан у Мрчајевцима могао би постати једна од најважнијих културних и туристичких манифестација у Србији. Ову иницијативу подржао је и саветник председника Републике за културу Дејан Савић, који је приликом посете манифестацији истакао да је ово „примеран начин повезивања произвођача из целе Србије“ и да ће држава пружити подршку у даљој организацији.
Мада је први пут организована, манифестација је привукла велики број посетилаца, не само из Чачка и околних села, већ и из других градова Србије. Како Савић наводи, манифестација има потенцијал да изађе из оквира локалног и постане регионални догађај.
Организована је на иницијативу најпознатијег иноватора из овог краја, деведесетогодишњег Милуна Тошића, у сарадњи са Центром за неговање традиције и Кабинетом председника Републике. Идеја је, како Тошић каже, да и пролеће добије своју манифестацију, као што јесен има Купусијаду.
На сајму су креативни појединци представили иновације примењиве у пољопривреди, али и гастрономске специјалитете и производе настале вредним рукама жена са села, чланица бројних удружења. Савић је похвалио атмосферу, љубазност домаћина, али и културни програм и традиционална јела која је, како је рекао, први пут имао прилику да проба.
„Мислим да је ово једна добра ствар која је можда Чачку и била потребна. Овакви догађаји показују снагу наше културе ван великих центара и подсећају нас на суштину — заједништво, занат, понос и домаћинство“, рекао је Савић, нагласивши важност децентрализације културе.
Манифестација је представила и праву звезду догађаја — Милуна Тошића, чији изуми, попут чувеног лонца за купус од 600 литара, нису познати само у Србији, већ и широм Европе. Како сам Тошић каже, његови експонати су изложени у иностранству, а један од њих нашао се и на Тесла фесту у Новом Саду, где је добио сребрну медаљу и признање министра за екологију.
И поред својих година, Тошић не одустаје од рада и нових идеја. Радионицу је препустио унуцима, а тренутно разрађује иновацију – дрон за доставу намирница у руралним подручјима.
Овакви догађаји сведоче о живој енергији села, његовој способности да буде и традиционално и иновативно, и корисно и инспиративно. Сајам сеоских иновација у Мрчајевцима тако је већ у првом издању показао да село није само прошлост — већ и будућност Србије.
Извор: ТВ Лав Плус Ужице