Према најновијем истраживању Републичког завода за статистику, ситуација у производњи прехрамбених производа у Србији достигла је тачку кључања. У првих шест месеци 2023. године, просечна стопа бруто марже у овом сектору износила је чак 54,1%, што је знатан раст у односу на исти период прошле године, када је била 51,3%. Посебно је упечатљиво да су произвођачи пекарских производа и тестенина на самом врху листе, са невероватном стопом марже од 98,8%. Ови шокантни подаци указују на то да постоје значајне разлике у профитабилности унутар прехрамбене индустрије, посебно у гранама које имају висок удео индиректних трошкова.
Пекари уживају на врху
Суочен са овим забрињавајућим трендовима, председник Владе Србије, Милош Вучевић, најавио је да ће у наредних неколико дана бити представљене конкретне мере за, како је рекао, „правичније цене најпотребнијих животних намирница“. Вучевић је нагласио да држава не може и неће угрожавати могућност трговцима да остваре профит, али истовремено је јасно ставио до знања да ће влада пажљиво пратити ко зарађује преко мере. Премијер је истакао да је циљ владе да заштити грађане од неразумних цена, док ће се анализом утврдити шта све утиче на формирање крајњих цена у ланцу снабдевања.
Састанак: пребацивање одговорности између трговаца и произвођача
На недавном састанку представника највећих трговинских ланаца у Србији са премијером и ресорним министрима, поново је отворено питање високих трговачких маржи. Иако се често кривица за високе цене пребацује на трговце, представници трговинских ланаца су и овог пута истакли да високе цене нису последица само њихових маржи, већ и улазних произвођачких цена, које наводно значајно доприносе крајњим трошковима. С друге стране, произвођачи тврде да у последњих годину дана није било значајнијих поскупљења са њихове стране и указују на то да се финансијски резултати могу лако проверити.
„Довољно је да се погледају резултати завршних рачуна и биће јасно ко колико зарађује. Некоректно је тврдити да су произвођачи криви за високе цене, јер сви знамо да се трговци не одричу марже ни у једној опцији,“ истакао је један од представника производње хране. Он додаје да су произвођачи у незавидном положају, ограничени само на тржиште Балкана, док су трговински ланци присутни широм региона, користећи свој доминантни положај за остваривање максималног профита.
Шири спектар производa на попусту него прошле године
Грађани Србије могу очекивати нову акцију снижавања цена основних намирница већ почетком септембра. Овог пута, на листи ће бити још више производа у односу на прошлу годину, када је акција „Боља цена“ први пут организована. Након недавног састанка представника највећих трговинских ланаца у Србији са премијером Милошем Вучевићем и ресорним министрима привреде и трговине, донета је одлука да се ова акција спроведе што пре, са циљем стабилизације цена одређених прехрамбених производа на тржишту у односу на регион и побољшања стандарда грађана.
На новој листи производа са сниженијим ценама, поред основних намирница као што су млеко, јогурт, млечне и месне прерађевине, и артикли за личну хигијену, наћи ће се и неки производи који до сада нису имали ознаку „Боља цена“. Прошлогодишња акција, како су више пута нагласили из ресорног министарства трговине, значајно је допринела обарању цена и смањењу инфлације са 16,5% на нижу вредност. У новим околностима, надлежни верују да ће ова акција, са још већим бројем снижених производа и атрактивнијим ценама, имати исти ефекат.