Ментално здравље пољопривредника је тема о којој се ретко говори, али подаци показују да би морала бити у фокусу јавности. Према истраживању Agroscope-а, чак 12 одсто пољопривредника пати од синдрома сагоревања, што је дупло више у односу на општу популацију. Разлог? Дугачки радни дани, недостатак слободног времена, огромна административна оптерећења и несигурни приходи.

Док запослени у другим секторима могу да рачунају на редовне годишње одморе, у пољопривреди је ситуација сасвим другачија. Чак 24 одсто пољопривредника и 30 одсто њихових супружника уопште не може себи да приушти одмор. Уз то, сталне тржишне турбуленције, све строжи прописи и тежак физички рад додатно повећавају психички притисак.

Посебно забрињава податак да је стопа самоубистава међу мушкарцима који се баве пољопривредом чак трећину виша него у остатку друштва, а та разлика се из године у годину повећава. Стигма везана за менталне проблеме и страх од осуде спречавају многе да потраже помоћ.

Финансијска несигурност – Окидач за психолошке проблеме

Пољопривреда је једна од најризичнијих привредних делатности. Приходи зависе од временских прилика, кретања цена на тржишту и државних субвенција. Многи су приморани да се задужују, што додатно повећава стрес. Просечан дуг једног пољопривредног газдинства у Швајцарској, према подацима из 2023. године, износи чак 580.000 швајцарских франака.

Осим тога, пензиона сигурност је минимална. Чак 65 одсто прихода пољопривредника у пензији долази искључиво из основног државног осигурања, што је далеко испод просека других сектора.

Ако се нешто не промени, ситуација ће постати још гора. Смањење бирократских препрека, боља финансијска подршка и јачање свести о менталном здрављу пољопривредника морају постати приоритет. У Швајцарској постоје саветодавне телефонске линије за пољопривреднике, али остаје питање да ли их довољно користе због страха од осуде.

Пољопривреда није само економска грана – она је основа друштва. Зато је крајње време да се препознају изазови са којима се пољопривредници суочавају и да се пронађу решења пре него што буде касно.

Foto: Freepik

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.