Фебруар је месец када пољопривредници највише троше ђубриво, посебно за прихрану пшенице, али ове године суочавају се с озбиљним изазовима – цене су више за 30%.

Осим ђубрива, поскупели су и остали препарати неопходни за успешну пољопривредну производњу, што додатно отежава њихов рад.

Цена ђубрива скочила са 320 на преко 400 ЕУР по тони, док цене пољопривредних производа не прате ова поскупљења, што ствара огроман финансијски притисак на произвођаче.

Агроаналитичар Бранислав Гулан каже да је уреа, на пример, поскупела са 390 на чак 450 ЕУР по тони, што додатно отежава ситуацију у којој су цене житарица већ дуже време ниске.

Глобална дешавања значајно утичу на тржиште ђубрива. Европске фабрике смањују или обустављају производњу због раста цена природног гаса, који је чак три пута скупљи него 2022. године.

– Истовремено, ЕУ све више увози ђубриво из Русије, чак 20% укупне потрошње долази из те земље. И док Европа размишља о увођењу заштитне таксе од 30-40% на руско ђубриво, пољопривредници се питају како преживети нову сезону – навод Гулан.

Илустрација: Уреа скочила за 390 на 450 евра по тони

Према његовим речима, пољопривредници најчешће користе уреу (карбамид), односно азотно ђубриво са 46% азота, које је лако растворљиво у води, погодно за различите културе. Такође се користе амонијум-нитрат који садржи 34% азота, који брзо делује, али је хигроскопан, као и кречни амонијум-нитрат који садржи 27% азота и 8% калцијума, идеалан за кисела земљишта.

– Пољопривредници сада калкулишу, да ли плаћати ђубриво у кешу, када је цена нижа, или га разменити за робу? Прогнозе показују да би цене могле расти, али и да постоји могућност појефтињења у марту. Једно је сигурно, без системског решења и контроле тржишта, пољопривредници остају у неизвесности, док цене репроматеријала настављају да расту – оцењује Гулан.

Осим високих цена, српски ратари се суочавају и са смањењем плодности земљишта. Количина хумуса у Војводини пала је за 3% у последњих 60 година, што угрожава дугорочну продуктивност. Стручњаци упозоравају да је неопходно обнављање органске материје кроз зеленишно ђубрење, тј. сетву међуусева попут легуминоза, купусњача и житарица, који побољшавају квалитет земљишта.

Илустрација: Поскупљује и остали репроматеријал хемикалије, хербициди, пестициди…

Поред ђубрива, поскупљују и остали репроматеријали – хемикалије, хербициди и пестициди, као и семе када дође време за сетву. Гулан упозорава да су због тога пољопривредници у све већем губитку, јер трошкови далеко премашују приходе које добијају за своје производе. Многи због тога одустају од бављења пољопривредом.

Решење, према његовим речима, лежи у строгој контроли целог ланца набавке пољопривредног репроматеријала, посебно трговинских ланаца, како би се заштитили произвођачи и спречило неконтролисано повећање цена.

Извор: https://www.ekapija.com/news/5085090/problem-za-poljoprivrednike-djubrivo-skuplje-30-cene-uree-do-450-eur-po

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.