Правилна хигијена штале је веома важна за здравље и одвијање свих физиолошких функција у организму домаћих животиња. Потребна је редовна замена простирке и чишћење штале од излучевина да би се животиње заштитиле од бактерија.
Тако не долази до заразе међу животињама, не долази до упала, добија се млеко одличног квалитета са малим бројем бактерија и соматских ћелија у једном милиметру млека.
Да не би дошло до заразе обавља се превентивна дезинфекција. Планска дезинфекција се спроводи када се болест код животиња већ појавила. Превентивна дезинфекција се обавља једном годишње, а најбоље је обављати два пута годишње и то у пролеће и у јесен.
Пре дезинфекције из штале изнесемо цео инвентар, који такође очистимо и дезинфикујемо. Онда следи механичко чишћење штале, што подразумева квашење површина хладном водом, па се те површине добро изрибају оштрим четкама и на крају се врши испирање хладном водом.
Кад се обави механичко чишћење, следи фаза сушења штале и кад се штала осуши следи прскање штале раствором дезинфекционог средства и то неколико пута. За дезинфиковање се користе хлорни креч, кречно млеко и масна сода.
Дипл.инг.сточарства Зумрета Тртовац
Извор: ПССС