Килограмско паковање брашна мало ће да поскупи, договорили су се представници Министарства привреде и Пословног удружења Житоунија, пише новосадски Дневник.
То мало је само динар и када се измени Уредба о ограничењу висине основних животних намирница, произвођачка цена килограма брашна типа 500 уместо 40,90 динара биће 50,90 динара, а брашно типа 400 коштаће 55, а не 54 динара као до сада.
Нове цене ће важити до 31. августа, до када важи поменута уредба, изјавио је за Дневник директора Пословног удружења Житоунија Здравко Шајатовић.
– Представници министарства изразили су жељу да нам помогну, па очекујемо да ће Влада Србије на првој наредној седници већ током ове седмице прихватити предлог Житоуније – каже Шајатовић.
Нове произвођачке цене брашна у паковању од килограм довешће до виших цена ове намирнице у малопродаји, јер се на произвођачку цену додаје акциза, малопродајна маржа, маржа трговца, ПДВ… За очекивати је да поскупљење за крајњег купца буде неколико динара, али могуће је да код неких трговаца буде и више.
У радњама се килограм брашна тренутно продаје по ценама које иду и до 85 динара килограм.
Илустрација: Нове цене ће важити до 31. августа, до када важи поменута уредба
За непоштовање Уредбе о ограничењу висине основних животних намирница прописане су новчане казне до 2.000.000 динара и заштитна мера – забрана правном лицу да ради од шест месеци до годину дана.
Надзор над применом уредбе спроводила су министарства пољопривреде и трговине. Купци су максимално у једној куповини могли да пазаре пет килограма брашна тип Т-400 глатко и пет килограма брашна тип Т-500.
Продавци су у понуди свих врста брашна тип 400 глатко и тип 500 глатко имали и најмање једну врсту ове намирнице у паковању од килограма по произвођачким ценама, а у малопродаји цена брашна није смела да прелази 54,99 динара по килограму, односно 49,99 динара.
И млинари су по уредби испоручивали у продавнице месечно најмање 50 процената тип 400 и тип 500 у истим количинама као и у односу на исти период претходне године, такође, по истим произвођачким ценама.
Житоунија је, подсећа Дневник, пре двадесетак дана тражила корекцију цене брашна у паковању од килограма јер је Уредба о ограничењу висине цене брашна донета пре 18 месеци, а да су за то време порасли трошкови пшенице, радне снаге и електричне нергије. Међутим, Влада Србије није крајем фебруара прихватила предлог Житоуније
– Жито је од жетве до сада скупље за више од 20 процената, издаци за радну снагу су повећани дупло, док ће од 1. априла цена струје уместо 95 евра коштати 120 евра за мегават, што је поскупљење за 26,32 процента – истакао је Шајатовић.
Извор: https://24sedam.rs/biznis/agrar/374988/poskupljuje-brasno-kod-proizvodaca/vest