БАЊАЛУКА – Пољопривредницима у Републици Српској природа је и овог прољећа помрсила конце. Поплаве и водене бујице на многим су газдинствима проузроковале штету, а због лошег времена и влажног земљишта одгођени су и радови у пољу па произвођачи очекују још једну тешку годину.
Велике количине падавина и поплаве које су протеклих дана захватиле дио Српске са собом су однијеле труд и годинама улагани новац у многим домовима, а водена стихија није заoбишла ни пољопривредне објекте и парцеле у којима већ збрајају штету.
Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске Стојан Маринковић рекао је за “Глас” да је још рано говорити о висини штете, али да је без сумње има.
– Поплавама су највише погођена пољопривредна газдинства на подручју Приједора, гдје је било и заплављених фарми. Комисије су на терену, а када заврше с процјенама, видјећемо колики је обим штете и на који начин ће се помоћи тим људима да санирају посљедице – рекао је Маринковић.
Када је ријеч о прољетној сјетви, он каже да темпо радова зависи од временских прилика и температура наредних дана.
– Календарски више не можемо много да са ослањамо, морамо пратити прогнозе и стање на терену, распоред падавина и на тај начин креирати рокове сјетве која ће, према прорачунима, овог прољећа бити скупља између 10 и 20 одсто у односу на лани јер су цијене ђубрива и горива нешто више – казао је Маринковић.
Илустрација: Поплаве су и ове године направиле велику штету
Домаћи повртари увелико су спремни за сјетву, али вода на тлу онемогућава их да засучу рукаве и приону на посао.
– У посљедњих десетак дана сви радови у пољу су обустављени. На неким мјестима су површине под водом па се не може радити, а и оне парцеле које нису заплављене се не могу обрађивати јер је све мокро и машинама не можемо ући. Каснимо како са припремом, тако и са сјетвом. Још ни пластенике нисмо подигли, а април тече. Просто не можемо против времена, морамо онако како нам природа налаже. Немоћни смо у борби са природом – прича предсједник Удружења повртара РС Дарко Илић.
Он је истакао да због кашњења не могу рачунати на рани пласман поврћа, што аутоматски значи ниже откупне цијене на тржишту.
– Прве количине које стигну по правилу имају добру цијену, али чим двије, три врсте поврћа стигну у исто вријеме, долази до појефтињења, вишка робе и пада потражње, што ће директно утицати на нашу зараду – истакао је Илић.
Илустрација: Воћари забринути због најављеног минуса овог викенда
Предсједник Удружења повртара РС Драгоја Дојчиновић навео је за “Глас” да поплаве воћарима нису нанијеле штету, али су због прекомјерних падавина морали вршити третмане на парцелама.
– Страхујемо од временских прилика које метеоролози најављују у данима викенда. Пар степени у минусу неће бити страшно, али ако буде мраза, то ће нам засигурно донијети проблеме, нарочито за саднице кајсије и крушке. Истина је да ми увијек добијемо упозорење на мраз, али смо немоћни да се одбранимо. Онај ко има неколико стабала може их заштитити али воћњаке који се простиру на више хектара је немогуће сачувати од мраза – казао је Дојчиновић.
РЕЗИДБА
Драгоја Дојчиновић каже да тренутно у воћњацима нема много посла, те да се завршава резидба тамо гдје није приведена крају.
– Многи мањи воћари су сопственим снагама вршили резидбу јер је радна снага скупа и тешко се долази до ње, па касне с резидбом стабала која креће у новембру. Ова година у односу на претходне иначе касни, али то је нормално, јер је лани пупање било прерано – појаснио је Дојчиновић.
Извор: https://www.glassrpske.com/cir/novosti/drustvo/priroda-opet-mrsi-konce-agraru/573338