Жалфија је једна од најпопуларнијих лековитих биљака код нас, посебно током зиме када харају вируси и грип. У нашем народу је позната и под именима куш, лековита славуља, крсташица.
Жалфија ( лат. Salvia officinalis) је вишегодишња полугрмаста биљка висине 30 до 60 цм. Потиче из подручја Медитерана, расте на сунчаним и сушним местима, а у природи се често може наћи на каменитим обронцима и ливадама. У питању је изузетно отпорна биљка која добро подноси топлу и суву климу. Воли доста сунца, а сади се из семена и садница, захтева добро дренирано земљиште, па је добро додати мало песка како би се побољшала дренажа.
Умерено заливање
Оптимално време за садњу је у пролеће, након што прође опасност од мраза. Жалфија има главни, вретенасти корен (налик шаргарепи), што омогућава биљци да продре дубље у земљу у потрази за водом и храњивим материјама. Из главног корена израстају бројни бочни коренчићи, који су разгранати што омогућавајућава биљци да стабилно стоји и добро упија воду. Због своје структуре корен жалфије је отпорана на сушу зато треба бити опрезан са заливањем и то тек кад је земља у потпуности сува. У суштини јој не треба ђубрење осим ако није у питању баш посно земљиште.
Илустрација: Листови имају интензиван, зачински мирис захваљујући високој концентрацији етеричних уља
Жалфија је позната по својим листовима који су издужено-овални или копљасти са благо зашиљеним врхом. Листови су прекривени ситним, баршунастим длачицама, што им даје мек и свиленкаст осећај на додир. Горња страна листа је сивкасто-зелена, а доња нешто светлија и такође благо длакава. Листови имају интензиван, зачински мирис захваљујући високој концентрацији етеричних уља, а горак и пикантан укус, па се користи као жачин у италијанској и француској кухињи. Листови се могу брати током целе године, али су најбољег квалитета пре почетка цветања. Беру се ујутру кад спадне роса и суше на промаји.
Жалфија цвета крајем пролећа и почетком лета, обично у периоду од маја до јула. Цветови су мали и звонообразни, груписани у усправне цвасти најчешће светлоплаве или љубичасте боје. Да би биљка била густа и здрава потребно је редовно уклањати мртве и презреле гранчице, а обрезивање у пролеће је обавезно како би се подстакао раст нових изданака.
Лековита својства
Жалфија је позната по својим изузетним лековитим својствима и већ вековима се користи у традиционалној медицини. Захваљујући високој концентрацији етеричних уља попут тујона, камфора и цинеола има снажно антисептичко и противупално дејство. Користи се за испирање уста и грла код упала, за ублажавање симптома упале десни (гингивитиса) и других денталних проблема.
Жалфија стимулише лучење желудачних сокова и побољшава варење, па се користи за смањење надимања, грчева у стомаку и помаже код дијареје. Жалфија је позната као природни лек за прекомерно знојење. Њени активни састојци помажу у регулацији знојних жлезда, користи се за смањење ноћног знојења, посебно код хормонских промена као што је менопауза. Жалфија је ефикасна у ублажавању симптома менопаузе валунзи, нервоза и промене расположења, јер њена природна својства помажу у регулисању хормонског баланса.
Илустрација: Чај од жалфије се користи за инхалацију, чишћење дисајних путева, побољшање памћења и концентрације
Због својих антисептичких својстава користи се код рана, посекотина и кожних инфекција, акни… Жалфија ублажава проблеме са респираторним системом, односно помаже код прехладе, кашаља и бронхитиса, а чај се користи и за инхалацију и чишћење дисајних путева. Такође, користи за побољшање памћења и концентрације, делује и као благо средство за смиривање, па помаже код анксиозности, нервозе и стреса. Жалфија је богата антиоксидансима, који помажу у борби против слободних радикала и успоравају процес старења.
Жалфија је моћна биљка, али је треба користити умерено, јер активни састојци попут тујона могу бити токсични у прекомерним дозама. Због тога се не препоручује трудницама, јер тујон из жалфије може изазвати контракције материце и изазвати превремени порођај. Треба да је избегавају и дојиље, јер може смањити производњу млека. Жалфија се не препоручује особама са епилепсијом или другим неуролошким проблемима. Такође, треба да је избегавају особе са високим крвним притиском, дијабетичари, деца млађа од 12 година… Да бисте били сигурни најбоље је да се пре употребе консултујете са својим лекаром који ће најбоље моћи да вас посаветују да ли и у ком временском интервалу можете безбедно да користите жалфију.
Извор: Агробизнис магазин
ФОТО: Pixabay