Климатске промене се већ догађају и представљају једну од највећих еколошких претњи наше планете. Ове промене ће утицати на пољопривреду даљим угрожавањем сигурности хране. Ефекти се могу видети у облику суша, топлотних таласа и др. Падавине у јесен и лето су се смањиле за око 23%.

Један од главних ограничавајућих фактора у интензивној пољопривредној производњи је суша, која у великој мери утиче на редукцију квалитета и приноса гајених биљака. Са пољопривредне тачке гледишта суша се може дефинисати као комплексна метеоролошка појава која настаје при дужем одсуству падавина и која услед појачаног испаравања нарушава водни биланс биљке и доводи до дефицита влажности у активној ризосфери.

Ископао батат од скоро 2 килограма а где него у најплоднијој…

У Србији, нарочито последњих година, услед неравномерних падавина и неповољних температура у критичним моментима вегетационог периода, овај проблем почиње да се намеће као примаран.

За превазилажење ефекта суше данас се, углавном, користе:

  • Стварање отпорних генотипова гајених биљака на сушу
  • Побољшавање агротехничких мера за гајене биљака (наводњавање, одговарајућа обрада земљишта, плодоред, правилно ђубрење, сузбијање корова, малчовање, ветрозаштитни појасеви..)

Од свих наведених мера, једино се наводњавањем у потпуности елиминишу негативни ефекти суше. Остале мере само ублажавају последице суше и њихова ефикасност зависи од времена појаве, интензитета и трајања суше.

Маст. инж. пољ. Гордана Марушић, ПССС Краљево

Извор: ПССС

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.