У свету пољопривреде, где свакодневни изазови захтевају максималну ефикасност и прецизност, правилно одржавање опреме, попут прскалица и атомизера, постаје од суштинског значаја. Чисте и исправне прскалице не само да обезбеђују ефикасну примену пестицида и заштиту усева, већ и доприносе очувању животне средине.
Одржавање опреме у оптималном стању минимизује ризик од оштећења, помаже у смањењу трошкова поправки и продужава век трајања машине. Исправне компоненте, правилно калибрисане и потпуно функционалне, гарантују равномерно прскање, што је кључно за здравље биљака и постизање високог квалитета приноса. Освешћивање важности правилног одржавања прскалица може помоћи пољопривредницима да остваре не само већу продуктивност, већ и одрживији приступ својој производњи. У овом чланку размотрићемо кључне кораке за припрему прскалица за зиму, као и значај њихове правилне употребе и одржавања током целе године.
Први корак: Темељно чишћење
Правилно одржавање ратарских прскалица и атомизера кључно је за њихов оптималан рад и дуготрајност, посебно током зимских месеци када се припремају за нову сезону. Први корак у овом процесу је темељно чишћење опреме. Остатак хемикалија и прљавштина који се накупља током коришћења може довести до корозије и оштећења материјала. Због тога је важно резервоар и сваку компоненту опрати водом, а по потреби и благим детерџентом како бисте уклонили све трагове пестицида, а затим испрати чистом водом. Након што је опрема очишћена, важно је проверити све течности односно да ли је сва течност из прскалице, резервоара и система испуштена.
Илустрација: Прскалице су веома важан део опреме сваког пољопривредника
У резервоар затим додајте 5-10 литара мешавине воде и антифриза који садржи антикорозивне адитиве. Затим покрените пумпу прскалице и отворите све вентиле на командној групи како би средство могло да пролази кроз цеви до распрскивача. На крају, испразните преостало средство из резервоара у одговарајућу посуду, а пумпу оставите укључену још неколико минута како бисте испумпали вишак средства из система назад у резервоар или посуду. Притом, немојте заборавити на детаљан преглед црева и филтера – оштећене делове треба заменити пре складиштења.
Складиштење машине на правилном месту је такође кључно. Прскалице и атомизере треба чувати у затвореном простору, како би се избегла директна изложеност сунцу и влаги. На овај начин ћете обезбедити њихову заштиту и продужити им век трајања.
Редовно сервисирање је још један кључни елемент одржавања. Током зиме, проверите све механичке и електричне компоненте, као што су пумпа, распрскивачи, командна група, филтери, вентили. Такође би било пожељно подмазати покретне делове како не би кородирали или „запекли“ током зиме.
Ако на прскалици постоји манометар, током зиме би било добро скинути га и оставити на топлом месту, јер је исправан манометар важан фактор за правилан рад прскалице.
Пре поновне употребе, проверите манометре и калибришите систем како бисте осигурали равномерно прскање. То ће позитивно утицати на квалитет апликације пестицида.
Илустрација: Редовно одржавање и заштита током зиме је неопходна
Преглед у пролеће пре почетка рада
На крају, када дође пролеће, важно је да ваша опрема буде спремна. Пре него што поново почнете с радом, извршите још један преглед прскалица како бисте се уверили да су сви делови функционални и да је опрема у потпуности спремна за предстојећу сезону.
Редовно одржавање прскалица и атомизера не само да осигурава њихову дуготрајност и ефикаснији рад, већ, такође, игра кључну улогу у заштити животне средине и очувању ресурса. Кроз пажљиво чишћење, сервисирање и правилно складиштење током зимских месеци, пољопривредници се припремају за пролећне изазове, смањујући ризик од непланираних кварова и скупих поправки. Спремна прскалица на пролеће доноси бројне предности, укључујући бржу и ефикаснију примену средстава за заштиту биља, што може увелико позитивно утицати на здравље и принос усева. Осим тога, улагање у редовно одржавање подстиче свест о одговорном коришћењу хемикалија, доприноси одрживијем приступу пољопривреди и јача поверење потрошача у производе које стварамо. У свету где се пољопривреда суочава с бројним изазовима, она која се ослања на проактивно одржавање опреме може очекивати боље резултате и већи успех у свом раду.
Извор: https://poljoprivrednik.net/newsdetails/676bd2fa71e2f06fe45967a8/Kako-spremiti-prskalice-i-atomizere-za-zimu!