Све веће цене јаја у Америци, које на неким местима достижу и 10 долара по паковању, подстакле су грађане да траже алтернативе. Једно од најзанимљивијих решења је могућност да уместо куповине јаја – изнајмите кокошку.
О овом феномену разговарали смо са Сањом Челебићанин, директорком Заједнице живинара, и Гораном Ђаковићем, агроаналитичарем, који су нам појаснили како овај модел функционише и да ли има потенцијала у Србији.
На питање да ли се овакав модел већ примењује код нас, Сања одговара:
– У Србији постоји нешто слично, али не у том облику. Имамо стартап који ради по принципу да унапред платите храну за кокошку, а заузврат добијате свежа јаја. То је начин да се обезбеди сигурност у производњи и подржи домаћи узгој.
Горан додаје да су поједина домаћинства у Србији већ применила сличан модел, омогућавајући купцима да путем камера прате кокошке чија јаја добијају.
Према речима Сање Челебићанин, главни разлог за скок цена јаја у свету је значајно смањење броја живинарских фарми.
– Птичији грип је десетковао живинарство у Европи, а увођење нових технологија које ограничавају број животиња због смањења емисије штетних гасова додатно је смањило производњу. Европска унија већ тражи од фарми да доставе карбонски отисак, како би се проценило да ли су загађивачи.
Она наглашава да је ситуација алармантна и да би Србија, уколико не предузме стратешке мере, могла доћи у ситуацију да гледамо кокошке само у зоолошком врту.
Србија има јаја, али нема дозволе за извоз
Иако се у Србији тренутно производи довољно јаја за домаће тржиште, Сања истиче да држава нема дозволу за извоз у Европску унију.
– Наши произвођачи добијају 7,5 до 8 динара по јајету, што једва покрива трошкове производње. У ЕУ би могли продати јаја класе B за 16 евроценти, што би знатно поправило ситуацију, али смо блокирани због недостајућих сертификата.
Она упозорава да би у недостатку озбиљне стратегије, Србија могла ускоро почети да увози јаја, уместо да извози.
Док је изнајмљивање кокошака занимљив концепт, Горан поставља питање да ли би се могло размислити и о изнајмљивању петлова.
– Оптималан однос у живинарству је један петао на 7 до 10 кока. Ако их је више, кокошке трпе стрес, што утиче на смањење носивости јаја. То је занимљив аспект који би могао бити истражен у будућности.
Све је у рукама државе и потрошача
Сања је посебно критична према увозу меса у Србију и недовољној заштити домаћих произвођача.
– Ми не знамо шта једемо! Увозимо месо из Шпаније и Русије без јасне контроле, а наша производња стагнира. Потрошачима се мора објаснити важност куповине домаће хране.
Она указује да у швајцарским супермаркетима не можете наћи увезено месо, док је у Србији ситуација потпуно обрнута.
– Швајцарац ће увек купити домаће, чак и ако је скупље. Код нас је обрнуто. Све док се не промени однос према домаћем производу, имаћемо проблем.
Закључак – да ли ће Србија пратити светске трендове?
Иако је изнајмљивање кокошака тренд у Америци, остаје питање да ли ће Србија пронаћи свој модел за подршку живинарима и повећање производње.
– Ако наставимо овако, не само да нећемо изнајмљивати кокошке, већ ћемо увозити и јаја и месо уместо да подржимо сопствене произвођаче – закључује Сања.
Извор: РТС