Грађани Српске константно су на удару поскупљења храна, што многим породицама, с обзиром на њихове кућње буџете, преставља све веће оптерећење.
Пораст цијена основних животних намирница посебно је био жесток са избијањем руско-украјинске кризе, што је довело до великих потреса и на нашем тржишту. Наиме, од прољећа 2022. задесила су нас поскупљења која су многа домаћинства могла да испрате само тако што су почела да штеде чак и на неким најоосновнијим прехрамбеним производима.
Анализа Српскаинфо показала је да су цијене хране, од 2021, па до данас, оквирно отишле за најмање 45 одсто.
Примјера ради, прије тачно три године за 100 КМ смо могли да купимо 1 кг риже, 10 хљебова, 1 кг макарона, 5 литара млијека, 2 кг шећера, по 1 кг пилећег филеа и јунетине са костима, по пола кг сувог врата, чајне кобасице, тврдог сира и маслаца, по килограм банана, краставаца и парадајза, те пола кг кафе…
Према званичној статистици, идентична количина ових намирница, када се у обзир узму њихове просјечне цијене, у августу 2024. кошта око 150 КМ.
Илустрација: Поскупело и месо и месне прерађевине
За ову разлику, прије три године могли смо, на примјер, да купимо по килограм јунетине са костима, свињетине без костију и телетине без костију, те свјеже пиле од бар два килограма. Јасно је да није ријеч о безначајној суми, односно количини меса која би се њоме могла набавити.
У поменутом периоду, цијена килограма пилечег филеа, тврдог сира и мортаделе отишла је за скоро 5 КМ, чајна кобасица је поскупјела за скоро 7, а суви свињски врат за 8 КМ. Јунетина без кости је, у просјеку, скупља за више од 5, а телетина без кости за више од 6 КМ по килограму. Посебно је отишла цијена маслаца који је, у поређењу са периодом прије три године, тренутно скупљи за невјероватних 11 КМ.
Грађани не крију да ни близу не могу да сустигну поскупљења, те да, кад је ријеч о храни, калкулишу шта и колико купити.
– Месо је и у добра времена било скупља роба, али сада је таква ситуација да га већина домаћинстава далеко мање троши. Народ масовно купује пилећа крилца и мало јунећих костију, чисто да варива замиришу. А поскупјело је и све остало, тако да је храна та која нам највише притиска кућне буџете. Ја још имам солидну пензију, а шта да ради неко ко прима 400 КМ – каже Милка С, пензионерка из Бањалуке.
Илустрација: Ни једно поскупљење није занемарљиво
Из удружења потрошача поручују да ниједно поскупљење, посебно хране, не може бити занемарљиво.
– Ријетку су људи чија је платежна моћ таква, да се не обазиру на скокове цијена основних животних намирница. Много је више грађана који једва да у мјесец дана могу себи да приуште килограм меса. Нажалост, они су далеко бројнији, а међу њима је већина пензионера, те радника који раде за минималац или тек нешто веће плате – истиче за Српскаинфо извршна директорка Удружења потрошача „Оаза“ из Требиња Недељка Илијић.
А у Српској је 286.565 пензионера, међу којима је гро оних о чијем је износу пензије сувишно било шта причати. С друге стране, од укупно 290.000 запослених у Српској, безмало 204.000 ради у секторима у којима је просјечна плата испод просјечне од 1.416 КМ. Испод трошка прехране за четворочлану породицу, зарађује чак 41.000 људи.
Подсјећања ради, трошак прехране за четворочлану породицу у августу 2021. износио је 748, а у истом мјесецу ове године чак 1.182 КМ или за 58 одсто више.
И из Савеза синдиката Српске су упозорили да је до енормног, неконтролисаног и неоправданог раста цијена дошло у 2022. години.
– Кумулативно посматрано, у марту 2024, у односу на 2020, брашно је поскупјело за 48 одсто, хљеб 63, јунетина 61, свињетина 50 одсто. Цијена јаја је отишла за 64 одсто, млијека 65, кромпир за 47 одсто. Раст цијена, а поготово основних животних намирница и других прехрамбених производа, за посљедицу има пад куповне моћи и животног стандарда радника и њихових породица, иако смо у протеклом периоду имали раст зарада, као и најниже плате – поручују из Савеза синдиката Српске.
Извор: https://srpskainfo.com/sto-je-kostalo-100-sad-je-150-km-pogledajte-koliko-su-kilograma-hrane-pojela-poskupljenja-podivljale-cijene-ovih-namirnica/