На акцији у великим маркетима за нешто више од 300, али ако се купује од домаћих продаваца може коштати и више од 1.000 динара, колико би коштала и припрема у “сопственој режији” – цена ајвара је пример колико ће вам трошак за зимницу овог месеца варирати, зависно да ли је купујете или припремате сами.

По статистичким проценама, просечно трочлано домаћинство у Србији које припрема зимницу, набавља до 20 килограма паприке за ајвар, још 10 килограма пече и оставља у замрзивач или тегле, потом још до 20 килограма парадајза за млевење и кување, те до 10 килограма киселих краставчића. Многа домаћинства се одлучују да зимницу додатно обогате и другим врстама поврћа, али многа и да обезбеде мининалну количину.

Парадајз до 120, паприка до 300, корнишони до 200 динара
Међутим, ко поврће за зимницу није купио прошлог месеца, овог ће се на пијацама суочити са још вишим ценама које произвођачи и трговци правдају дуготрајном сушом и драстично мањим родом готово свих врста поврћа у Србији.

Зависно од подручја наше земље и актуелне понуде, по извештајима са локалних пијаца, цена парадајза се креће од 120 до 250, паприке шиље од 140 до 300, паприке бабура од 150 до 300, корнишона од 130 до 200, цвекле од 70 до 150, а карфиола од 200 до чак 500 динара за килограм. Цене овог поврћа, које се најћешће користи за припремање зимнице, на кванташким пијацама, опет зависно у ком се делу Србије налазе и од тренутне понуде, ниже су у распону од 25 до 40 одсто.

Међутим, прошле године, на пример, парадајз је коштао до 150, паприка шиља до до 140, бабура до 150, а корнишони до 140 динара килограм.

Илустрација: Цене на пијацама су “шарене” и зависи у ком делу Србије живите

Трошак и додаци и зачини
Само поврће, наравно, није једини трошак у кућној варијанти припреме зимнице. Да би оно завршило у теглама и флашама, потребни су додаци и зачини, чије су цене такође више него пре годину дана.

Литар сирћета у овом тренутку кошта од 150 до 170 динара, док литар уља на акцијама у великим маркетима стаје од 150 до 165 динара. Потребан је и бибер у зрну, чија је цена око 300 динара, ловоров лист који се продаје по цени од 90 до 130, па потом и бели лук у праху који кошта око 300 динара.

Интернет пун огласа за продају готове зимнице
У последње време, управо због цена на пијацама и осталих трошкова припреме, многа домаћинства се одлучују да спремљену готову зимницу купе од оних којима је то већ годинама занат.

Зато је и сада интернет преплављен огласима готове домаће зимнице за продају, па се у некима од њих наводи да флаша од 0,75 литара домаћег млевеног парадајза кошта 270, балон од пет литара потпуно спремљеног млевеног парадајза 750, док тегла парадајза и паприке од 2,5 килограма кошта 1.000 динара. У огласима се нуди тегла од 3 килограма паприке “сомборке” са купусом за 1.200 динара, цена тегле од 720 грама цвекле продаје се за 360, а краставчића за 350 динара.

Када је у питању ајвар, као многима неизоставни артикал у зимници, његова цена у овим огласима за теглу од 720 грама варира од 850 до 1.050 динара, али се на интернету нуди и љути млевени лесквачки ајвар по цени од 850 динара за теглу од 580 грама, те “љутеница” по цени од 400 динара за теглу од 350 грама.

Иначе, објашњење ових произвођача домаће зимнице за овакав распон цена, у најкраћем је – “тек мало јефтиније би вас коштало да је сами правите у кућној варијанти”, уз напомену да како септембар одмиче сви артикли “могу коштати и више”.

Илустрација: Већина домаћица нема услова, ни времена за припрему ајвара код куће

Тегле зимнице у великим маркетима јефтиније

С друге стране, када је у питању “индустријска” зимница, простим поређењем цена истих производа у великим трговинским ланцима који послују у целој Србији, долази се до тога да је та врста куповине исплативија, поготово што су у великим маркетима на снази разни попусти или акцијске продаје.

Па тако, зависно од произвођача међу којима има и познатих увозних брендова, класична тегла корнишона може се пазарити за већ 125 динара, паприке за 330, цвекле за 220, ајвара за 360, док је млевени парадајз могуће наћи и за 300 динара.

Куповина или прављење у “сопственој режији”?
За домаћице које се, уместо припреме, одлучују за куповину зимнице, поред ових цена основни разлози су непотребне веће количине и немање одговарајућег простора за спремање и чување.

– Све што се код нас једе, а то су ајвар, краставчићи и паприка, у сваком тренутку може да се купи у трговинама, а у великим маркетима их увек има и по акцијским ценама. Тако сам и набавила шест тегли од по пола килограма ајвара по цени од 315 динара за једну. И то једино “депонујем” у тој количини у стану, све остало, по потреби и жељи укућана, купујем “на теглу”. Само за ту купљену количину ајвара уз све потребне додатке, када бих га сама купила на пијаци и припремала, требало би ми дупло више новца – објашњава Краљевчанка Сања.

Илустрација: Права домаћа зимница може се наручити и преко интернета директно од произвођача

И многим другим домаћицама куповина зимнице у маркетима је исплативија и лакша од припреме у “сопственој режији”.

– Нити имам цео дан за то, нити је стан право место за кување ајвара и свега осталог. Годинама се већ ослањамо на куповину у маркетима јер је јефтиније, а од интернет продаваца једино набављамо потпуно спремљени млевени парадајз којег највише и трошимо, а цена од 750 динара за балон од пет литара је сасвим прихватљива – додаје Ваљевка Маријана.

Што се тиче домаћица које се ипак одлучују за традиционални начин припреме зимнице у свом дому, њихови аргументи су да поврће купују од познатих и проверених произвођача који гарантују домаћи квалитет, да не додају “хемију” за одржавање зимнице за разлику од индустрије, те да, по свом укусу, могу да додају разне зачине.

Извор: https://www.blic.rs/biznis/privreda/vecna-dilema-domacica-kupovina-gotove-ili-priprema-zimnice/yyqvlgy

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.