Дивљи лан (Linum catharticum) је биљка која се узгаја због својих влакана, семена и уља. Познат је по својим бројним здравственим и индустријским предностима, а узгој дивљег лана постаје све популарнији, како због његове хранљиве вредности, тако и због еколошких предности.

Узгој дивљег лана

Дивљи лан је биљка која се може узгајати у различитим климатским условима, али најбоље успева у умереним подручјима. Потребан је плодан, добро дренирани земљиште и пуно сунца. Углавном се сеје у пролеће, када су температуре стабилне и изнад 10°Ц. Семе се сади у редове, с размаком од 15-30 цм између биљака, а дубина садње је око 1-2 цм. Препоручује се да се користи органско ђубриво, како би се побољшала плодност тла.

Једном када биљке порасту, потребно је редовно заливање, али треба избегавати прекомерно влажење које може довести до труљења корена. Лан је отпоран на сушу, али током периода интензивног раста и цветања, редовно наводњавање је корисно за постизање бољих приносних резултата.

Илустрација: Дивљи лан се сеје у пролеће, а жање се после 90 дана

Савети за узгој

Земљиште: Лан преферира влажно, добро дренирано земљиште, богато хранљивим материјама, али не подноси тешка, влажна тла.

Сезона: Најбоље је сејати у пролеће, док температура не прелази 20°Ц. Лан брзо расте, и за 70-90 дана од сетве може бити спреман за жетву.

Берба: Лан се бере када стабљике постану суве и крхке, обично након 100-120 дана од сетве. Берба се обично обавља ручно или помоћу комбајна.

Илустрација: Дивљи лан има бројне примене у исхрани и медицини 

Употреба дивљег лана

1. Ланено семе: Семе лана је изузетно хранљиво, богато омега-3 масним киселинама, влакнима, витаминима и минералима. Може се користити у исхрани (у облику млевеног семена, уља или додатака прехрани), а сматра се да има бројне користи за здравље, укључујући побољшање пробаве, смањење упала и побољшање здравља срца.

2. Ланено уље: Ланено уље, добијено хладним прешањем семена, користи се у исхрани, али и у индустрији, нарочито за производњу боја, лакова и као састојак у производњи козметике.

3. Влакна: Влакна лана користе се за производњу текстила, попут платна и одеће, али и за израду конопа и ужади. Ланено влакно је изузетно снажно и отпорно на хабање, а сам текстил је изузетно пријатан за кожу, дуготрајан и еколошки прихватљив.

4. Медицинска примена: С обзиром на то да ланено семе има антиоксидативна својства, користи се у народној медицини за ублажавање симптома различитих обољења, попут констипације, упала, а такође се сматра корисним за регулисање нивоа холестерола.

Узгој дивљег лана може бити врло користан и исплатив, како за еколошке фармере, тако и за индустрију. Његова свестраност – од хране, преко текстила, до медицинске примене – чини га изузетно вредном биљком. Уз правилну негу и знање, лан може бити одличан избор за сваког пољопривредника који жели да се бави узгојем биљака са високом тржишном вредношћу.

Извор: https://poljoprivrednik.net/newsdetails/6766cfbcbeba9ea2321553ec/Moc-divljeg-lana

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.