Због брзе зараде и сигурног тржишта уговорена производња краставца корнишона једна је најперспективнијих грана повртарства, а домаће пољопривредне задруге увелико регрутују кооперанте којима ове сезоне нуде вишу откупну цијену у односу на лани.

Након бојазни за опстанак овог вида производње, коју је крајем 2023. године изазвало повлачење њемачке фирме “Карл Кине” са тржишта БиХ, спас се појавио у оснивању домаћих задруга које су омогућиле знатном дијелу произвођача да остану у послу и остваре жељене приходе.

Једна од њих је пољопривредна задруга “Агро вип” из Челинца, иза које стоје агрономи који су били ангажовани у њемачкој фирми “Карл Кине”. Иза њих је прва успјешно окончана сезона, а припреме за овогодишњу увелико трају.

Директор поменуте пољопривредне задруге Миланко Бјелобрк каже за “Глас” да су прије неколико дана из Новог Града кренули са презентацијом и потписивањем уговора за овогодишњу кооперантску производњу корнишона.

– Лани смо имали 100 коопераната који су засадили краставце на 60 дунама, али ове године надамо се повећању обима производње јер имамо могућности за већи откуп корнишона. Очекујемо веће интересовање пољопривредника јер су и услови бољи. Уговором нудимо вишу откупну цијену која ће за прву класу износити 2,10 КМ по килограму, за разлику од лани када је била двије марке. Цијена друге класе повећана је са 80 на 95 фенинга, док је трећа класа задржала цијену, односно 0,20 КМ по килограму – рекао је Бјелобрк.

Илустрација: Оснивање домаћих задруга био је спас за произвођаче

Додао је да и ове године кооперантима обезбјеђују комплетан репроматеријал, загарантован откуп, редовну седмичну исплату током бербе, као и помоћ агронома у производном циклусу.

– За произвођаче је погодно што при уласку у овај вид производње немају почетничког улагања, они репроматеријал исплаћују кроз испоручене краставце – појаснио је Бјелобрк.

Истакао је да су лани успјели да откупе 470 тона краставаца које су пласирали искључиво на домаће тржиште.

– Први производни циклус смо успјели заокружити како смо и замислили, а исто очекујемо и ове године, када такође планирамо да сав род продамо на домаћем тржишту, које може апсорбовати далеко веће количине од произведених – казао је Бјелобрк.

ЛОКАЛНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ
Миланко Бјелобрк истиче да су прошле године сарађивали са произвођачима са подручја седам локалних заједница, што ове године желе да прошире.

– Наши кооперанти су били из Бањалуке, Челинца, Прњавора, Лакташа, Градишке, Новог Града и Приједора, а сада имамо у плану да се ширимо на још неколико сусједних општина – казао је Бјелобрк.

Извор: https://www.glassrpske.com/cir/ekonomija/privreda/zadruge-regrutuju-kooperante-za-proizvodnju-kornisona-koliko-mogu-da-zarade/570610

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.