Главни уредник магазина „Агробизнис“ и познати аграрни новинар Горан Ђаковић био је гост у емисији „Тачка разно“ на агенцији Танјуг, где је говорио о последицама мраза на овогодишњи род кајсија и других воћних култура. „Оно што смо ове године видели је изузетно тежак удар мраза на воћњаке широм Србије. Кајсије су претрпеле највећу штету, а у појединим деловима земље неће их бити ни за јело, ни за кување“, рекао је Ђаковић током емисије. Он је истакао да су највише страдали воћњаци у Војводини, Шумадији и појединим деловима Западне Србије, где су температуре у ноћним сатима падале испод нуле, уништавајући цветове и младе плодове.

„Проблем је што су климатске промене постале наша реалност. Ово није први пут да имамо овакве ударе мраза, али је питање како се пољопривредници могу заштитити. Неопходно је уложити у противградне мреже, загревање воћњака, па чак и промену сорти које су отпорније на овакве услове“, додао је Ђаковић. Он је указао и на економске последице које ће ова ситуација имати, јер ће смањена производња довести до скока цена воћа, а то ће се осетити како на домаћем, тако и на извозном тржишту.

„Потрошачи ће се суочити са знатно вишим ценама, а произвођачи са озбиљним губицима. Држава мора наћи начин да помогне воћарима, било кроз субвенције или осигурање приноса“, поручио је Ђаковић. Говорећи о начинима борбе против мраза, Ђаковић је истакао да постоји неколико метода које могу помоћи у заштити воћњака. „Један од најефикаснијих начина је применa антифрост система за прскање водом, који ствара ледени омотач око цветова и спречава њихово смрзавање. Такође, употреба димљења и паљења сламе или специјалних свећа може повећати температуру у воћњаку током хладних ноћи. Загревање воћњака вештачким изворима топлоте, као што су вентилатори и грејачи, такође је једно од решења, мада захтева велике инвестиције“, објаснио је Ђаковић.

Емисија „Тачка разно“ била је прилика да се широј јавности представе изазови са којима се суочавају српски воћари и да се отвори дискусија о могућим решењима. Ђаковић је закључио да је неопходно стратешко планирање и сарадња између државе, стручњака и пољопривредника како би се у будућности смањио ризик од климатских непогода.

Гостовање у целости можете одгледати на линку: https://www.youtube.com/watch?v=5kp-vjCFyZo&t=240s

Фото: Снимак екрана ТАНЈУГ ТВ

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.