Штетни глодари, попут кућних мишева и пацова, представљају озбиљан проблем у производњи и дистрибуцији хране и сточне хране. Они не само да контаминирају намирнице и стварају хигијенске ризике, већ наносе и директне економске штете оштећујући материјале, паковање и инфраструктуру. Немачки прописи строго регулишу мере сузбијања штеточина, али недавне иницијативе за забрану појединих метода контроле изазвале су бурну расправу у индустрији.

ЗАБРАНА АНТИКОАГУЛАНСНИХ МАМАКА – СПОРНА ОДЛУКА

Једна од најчешће коришћених метода контроле штетних глодара у Немачкој јесу отровни мамци који садрже антикоагулансе попут дифенацума и бромадиолона. Ови мамци се користе како унутар објеката, тако и у непосредној околини, али под строгим условима и уз стручан надзор.

Међутим, Европска агенција за хемикалије (ECHA) предложила је да се употреба антикоагуланса у унутрашњим просторима у потпуности замени механичким замкама. Немачка Савезна установа за заштиту на раду и медицину (BAuA) најавила је да ће од 2026. године забранити дугорочну употребу отровних мамака у хигијенски осетљивим секторима, укључујући прехрамбену индустрију и сектор сточне хране.

РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА: ШТА КАЖУ ПРЕДУЗЕЋА?

Како би се проценио утицај предложених мера, Немачко удружење за храну (Lebensmittelverband Deutschland) спровело је анкету међу компанијама у секторима производње хране, пољопривреде, агробизниса и сточне хране. У истраживању, које је трајало од марта до априла 2024. године, учествовало је 841 компанија.

Кључни налази истраживања:

  • Фреквенција појаве штетних глодара: 35% испитаника изјавило је да се глодари у њиховим објектима појављују чешће од једном месечно, док 33,5% наводи појаву на свака 1-3 месеца.
  • Методе контроле: Најчешће коришћена метода за детекцију штеточина јесте визуелни преглед, затим употреба токсичних и нетоксичних мамака. Замке се користе, али ређе од отровних мамака.
  • Улога професионалних служби: 75% компанија ангажује стручне службе за контролу штеточина, док се у прехрамбеној индустрији тај проценат пење на 96%.
  • Ефикасност механичких замки: Већина испитаника (49% за детекцију и 54% за елиминацију глодара) сматра да су механичке замке лоше или веома лоше решење у поређењу са другим методама.
  • Присуство “паметних” решења: Замке са дигиталним надзором се све више користе у малопродаји, али су и даље мање заступљене у производним погонима.

КОНТРОЛА ГЛОДАРА: КОМБИНАЦИЈА МЕРА ЈЕ КЉУЧНА

Истраживање је показало да већина компанија користи комбинацију различитих метода како би се смањио ризик од појаве глодара. Мада се механичке замке користе у затвореним просторима, оне нису довољно ефикасне за употребу у спољним условима. Многи испитаници указали су и на проблем “фаленшој” појаве – глодари често избегавају механичке замке, што отежава контролу популације.

ЗАКЉУЧАК И ПРЕПОРУКЕ

С обзиром на резултате истраживања, стручњаци у прехрамбеној индустрији сматрају да забрана дугорочне употребе антикоагулантних мамака није оправдана. Они наглашавају да “једно решење за све” не може бити делотворно и да је неопходно користити различите методе у зависности од специфичних услова. Очекује се да ће индустрија вршити притисак на регулаторне органе како би се омогућило флексибилније приступање проблему контроле штеточина.

Извор: Lebensmittelverband Deutschland e.V. – Meinungsbild der deutschen Lebensmittelwirtschaft, Landwirtschaft, Agrarwirtschaft und Futtermittelwirtschaft zu Maßnahmen gegen Schadnager, februar 2025.

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.