Владина намера да уведе акцизу на вино од 25 центи по литру, пројектујући да ће од тога годишње приходовати четири милиона евра, наишла је на оштро противљење малих и великих црногорских виноградара и винара.

Да би ову идеју требало преиспитати и наћи компромисно решење, указују и из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде (МПШВ), којим руководи Владимир Јоковић, пише Побједа, преноси Мина.

За црногорског редитеља Николу Вукчевића, који се производњом грожђа и вина почео бавити пре седам година, након изненадне смрти оца, у жељи да настави породичну традицију, ова идеја је неприхватљива. Годишње, како каже, у зависности од рода, произведе између 2.000 и 3.000 флаша вина, а годинама покушава да се приближи тржишту.

„Још нисмо изашли, а ако се ради здраво, поштено и породично, тај процес је оптерећен, компликован и скуп. Увођењем акциза, ми тек улазимо у ново пролонгирање или затирање“, навео је Вукчевић.

Он је казао да ће, уколико влада уведе акцизу, упркос противљењу комплетне винске заједнице, црногорски произвођачи држави морати унапред да плате за нешто што још није продато, нити је сигурно да ће бити продато.

„Увођење акцизе прети конкурентности црногорског вина које се производи у малим породичним винаријама, које су ионако преоптерећене борбом са производима крупног капитала, те регионалног и међународног тржишта, такође, крупног капитала, а чија вина су због обима економије, односно већег обрта и нижих цена, јефтинија у односу на наша. То ће за последицу имати додатно оптерећење једне од ретких грана финалне производње у Црној Гори“, саопштио је Вукчевић.

Илустрација: Акцизе на домаће вино нема ни једна земља која има много развијенији вински сектор, поручују произвођачи

Он је додао да је МПШВ већ морало да реагује у заштиту онога што је остало, ако то већ није учинило.

Да увођење акцизе на вина неће допринети развоју црногорских винарија, сматрају и у МПШВ. Они су Побједи казали да би усвајање тог предлога било проблематично за даљи развој винског сектора, додајући да би извесно дошло до јачања сивог тржишта и неконкурентности домаћих брендова на унутрашњем тржишту.

Из Министарства су указали да је владин став да је неоправдано да вина, као алкохолна пића, која могу бити штетна по здравље, буду изузета из акциза, али да разумеју црногорске винаре који комплетну производњу пласирају на домаћем тржишту, укључујући и Плантаже са преко 60 одсто производње.

„Треба имати на уму да ниједна држава, која има развијен вински сектор, неупоредиво већу производњу и извоз вина са светском репутацијом, као што су Италија, Шпанија, Португалија, Грчка, Аустрија, Немачка, Мађарска и Хрватска, не примењује оваква финансијска оптерећења. У државама из окружења, које се као и Црна Гора боре за позиционирање својих вина на међународном тржишту, Македонија, Словенија и Србија, акцизе на вино су нула евра“, рекли су из Министарства.

Извор: https://biznis.rs/vesti/u-crnoj-gori-akciza-na-vino-ugrozava-domacu-proizvodnju/

ФОТО: Pixabay

sr_RSSerbian
Close

Cart

Нема производа у корпи.